Oto Yağ ve Filtre Değişimi

Oto Yağ ve Filtre Değişimi

Araç motorunun çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan yağın kalitesi ve oranı çok önemlidir. Motor parçaları sürtünme yoluyla çalışır. Motorda kullanılan yağ ise bu sürtünmelere bağlı aşınmaları engellemektedir. Motorun daha uzun ömürlü olabilmesi için periyodik olarak oto yağ ve filtre değişimi yapılması gerekmektedir.

Genellikle yıllık yapılan araç muayenelerinde bu işlem gerçekleştirilmektedir. Fakat yoğun kullanılan araçlarda yağ ve filtre değişim işlemi daha sık yapılmalıdır. Filtrenin doğru zamanda değiştirilmemesi motora yabancı parçaların girmesine neden olabilir. Bu durumlarda istenmeyen arızalar yaşanabilir.
 
Motorun çalışma performansı güvenli sürüşü ve yakıt harcama durumunu doğrudan etkilemektedir. Kalitesiz motor ve kirli motor yağı kullanımı motor parçalarının daha hızlı aşınmasına yol açabilir. Motor filtresi ise motoru yabancı maddelerden korumaktadır. Değiştirilmemesi durumunda filtrede biriken partiküller motora zarar verebilir. Bu gibi durumlarda kalmamak için oto yağ ve filtre değişimi her zaman kontrolü önemlidir. İnallar Bosch Car Service olarak Bursa, Balat, Bademli Yağ ve Filtre Değişimi işlemleriniz için oto servisimizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Motor Yağı ve Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Aracınızın yağ ve filtre değişimi için yetkili servislerden de yardım alabilirsiniz. Yağ ve filtre seçimi araç modeline uygun ve orijinal olarak tercih edilmelidir. Düşük kalitedeki motor yağları istenilen performansı karşılayamayarak motor parçalarının daha hızlı deforme olmasına yol açabilir. Orijinal olarak seçilmeyen yağ filtreleri ise araçta farklı arızalara sebep olabilir.
 
Motor yağ ve filtre değişimi adımları;
 

  • Motor yağ değişimi için öncelikle araçta olan mevcut yağ boşaltılır ve bu işlem için aracın düz bir zeminde bulunması gerekir.
  • Düz bir zemine çekilen araç 5 dakika boyunca çalıştırılarak yağın ısınması sağlanır. Isınan yağı boşaltma işlemi daha kolaydır.
  • Aracı kaldırılır ve yağı boşaltacağımız kutuyu arabanın altına yerleştiririz.
  • Motor yağı tahliye tıpası bulunur ve sökülür. Yağ tıpası anahtar yardımıyla saat yönünün tersine hareket ettirilerek sökülmektedir. Yağ boşaltımı sırasında sıcak olmasına karşın dikkatli olunması gerekir.
  • Yağın tamamen boşalmasının ardından tıpa yeniden takılır.
  • Yağ filtresi filtre sökme anahtarı yardımıyla sökülerek araç modelinize uygun olan yeni filtreyi temiz yağ ile yağlayarak aynı yere anahtar ile yerleştiririz.
Bütün bu işlemleri araç sahibinin de yapması mümkündür. Ancak en ufak bir hatanın dahi büyük sorunların habercisi olduğu düşünüldüğünde, profesyonel bir servisten destek almanın önemi anlaşılacaktır. 

İlgili Konular

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarınızın bazı bakımlara ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Bu bakımların en önemli yanı kış tam olarak gelmeden yapılması gerekmesidir. Yoksa birçok açıdan ciddi problemler araç sahiplerini bekliyor olabilir. Dolayısıyla araçlarınızın bakımı konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.

Rehbere git
Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri aracınızda önemli bir sorun olduğuna işaret eder.

Rehbere git

Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen sensörü, modern araçların motor yönetim sisteminin kritik bir parçasıdır. Bu sensör, egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçerek, motorun yakıt ve hava karışımını optimize etmeye yardımcı olur. Ancak, oksijen sensöründe meydana gelen bir arıza, aracın performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve hatta yolda kalmanıza neden olabilir. Oksijen sensörü arızasının nasıl anlaşılacağını, bu arızanın aracınıza nasıl etki edebileceğini ve özellikle LPG´li araçlarda bu arızanın özelliklerini ele alacağız. Ayrıca, bu tür bir arızanın nasıl çözülebileceğine dair pratik bilgile...

Rehbere git
Oksijen Sensörü Tamiri