Oto Yağ ve Filtre Değişimi

Oto Yağ ve Filtre Değişimi

Araç motorunun çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan yağın kalitesi ve oranı çok önemlidir. Motor parçaları sürtünme yoluyla çalışır. Motorda kullanılan yağ ise bu sürtünmelere bağlı aşınmaları engellemektedir. Motorun daha uzun ömürlü olabilmesi için periyodik olarak oto yağ ve filtre değişimi yapılması gerekmektedir.

Genellikle yıllık yapılan araç muayenelerinde bu işlem gerçekleştirilmektedir. Fakat yoğun kullanılan araçlarda yağ ve filtre değişim işlemi daha sık yapılmalıdır. Filtrenin doğru zamanda değiştirilmemesi motora yabancı parçaların girmesine neden olabilir. Bu durumlarda istenmeyen arızalar yaşanabilir.
 
Motorun çalışma performansı güvenli sürüşü ve yakıt harcama durumunu doğrudan etkilemektedir. Kalitesiz motor ve kirli motor yağı kullanımı motor parçalarının daha hızlı aşınmasına yol açabilir. Motor filtresi ise motoru yabancı maddelerden korumaktadır. Değiştirilmemesi durumunda filtrede biriken partiküller motora zarar verebilir. Bu gibi durumlarda kalmamak için oto yağ ve filtre değişimi her zaman kontrolü önemlidir. İnallar Bosch Car Service olarak Bursa, Balat, Bademli Yağ ve Filtre Değişimi işlemleriniz için oto servisimizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Motor Yağı ve Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Aracınızın yağ ve filtre değişimi için yetkili servislerden de yardım alabilirsiniz. Yağ ve filtre seçimi araç modeline uygun ve orijinal olarak tercih edilmelidir. Düşük kalitedeki motor yağları istenilen performansı karşılayamayarak motor parçalarının daha hızlı deforme olmasına yol açabilir. Orijinal olarak seçilmeyen yağ filtreleri ise araçta farklı arızalara sebep olabilir.
 
Motor yağ ve filtre değişimi adımları;
 

  • Motor yağ değişimi için öncelikle araçta olan mevcut yağ boşaltılır ve bu işlem için aracın düz bir zeminde bulunması gerekir.
  • Düz bir zemine çekilen araç 5 dakika boyunca çalıştırılarak yağın ısınması sağlanır. Isınan yağı boşaltma işlemi daha kolaydır.
  • Aracı kaldırılır ve yağı boşaltacağımız kutuyu arabanın altına yerleştiririz.
  • Motor yağı tahliye tıpası bulunur ve sökülür. Yağ tıpası anahtar yardımıyla saat yönünün tersine hareket ettirilerek sökülmektedir. Yağ boşaltımı sırasında sıcak olmasına karşın dikkatli olunması gerekir.
  • Yağın tamamen boşalmasının ardından tıpa yeniden takılır.
  • Yağ filtresi filtre sökme anahtarı yardımıyla sökülerek araç modelinize uygun olan yeni filtreyi temiz yağ ile yağlayarak aynı yere anahtar ile yerleştiririz.
Bütün bu işlemleri araç sahibinin de yapması mümkündür. Ancak en ufak bir hatanın dahi büyük sorunların habercisi olduğu düşünüldüğünde, profesyonel bir servisten destek almanın önemi anlaşılacaktır. 

İlgili Konular

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarınızın bazı bakımlara ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Bu bakımların en önemli yanı kış tam olarak gelmeden yapılması gerekmesidir. Yoksa birçok açıdan ciddi problemler araç sahiplerini bekliyor olabilir. Dolayısıyla araçlarınızın bakımı konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.

Rehbere git

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz olayları yakın çevremizde duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak bu yazımızda bu durumun sebeplerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Birçok kullanıcı ayrıca "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?", "Dizel araba sabah neden duman atar?", "Karlı havada araba neden çalışmaz?", "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?", "Araç neden geç ateşleme yapar?" gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Rehbere git
Dizel motor soğukta neden çalışmaz?
Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?