Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarınızın bazı bakımlara ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Bu bakımların en önemli yanı kış tam olarak gelmeden yapılması gerekmesidir. Yoksa birçok açıdan ciddi problemler araç sahiplerini bekliyor olabilir. Dolayısıyla araçlarınızın bakımı konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.

Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçların kış aylarında bakıma girmeden evvel yaptırması önemli olan kontrollerden biri de antifrizdir. İnsanların hemen hemen hepsi antifriz kontrolünün basit bir işlem olduğunu düşünür. Ancak durum tam tersidir. Antifriz kontrolü bir araç için hayati bir öneme sahiptir. Peki antifriz kontrolünün ne zaman yapılması gerekmektedir?
Açıkçası bu kontrol için net bir tarih de vermemekle birlikte kış aylarından önce bakımın yapılması hem araç hem de sürücü için gayet uygun olacaktır.

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Antifriz kontrolü yapılmazsa ne olur?

Antifriz kontrolü yapılmazsa ne olur?

Antifriz, aracın sahip olduğu suyun donmasını engellemeye yarar. Dolayısıyla özellikle kış aylarında yoğun bir biçimde çalışır. Özellikle radyatörün ve radyatör bağlantı hortumlarının içinde yer alan suyun donmaması için antifriz kontrollerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Araç antifrizi radyatörde bulunan suyun sıfırın altında 35 dereceye kadar donmasını engeller. Ayrıca eğer radyatör sisteminizde kireçlenme ve paslanma gibi sıkıntılar bulunuyorsa bu durumun oluşmasında antifrizin doğru çalışmıyor oluşu da doğrudan etki eder.

Antifriz kontrolü nasıl yapılır?

Birçok insan antifriz kontrolünün nasıl yapıldığını merak etmektedir.

Peki bu antifriz kontrolü nasıl gerçekleşir?
 
Öncelikle aracınızda yer alan radyatöre konulacak antifriz miktarı konusunda araç sahiplerinin tek başlarına karar vermemeleri en doğru hamle olur. Bunun yerine bir oto servise gitmek ve profesyonel destek almak gerekir. Zira aracınızı bir servise götürüyorsanız gerekli ölçümler yapılacaktır. Ölçümlerin sonunda aracınız ile ilgili size bir bilgilendirme de sunulacaktır.
Öte yandan her araç için antifriz miktarı da değişiklik göstermektedir. Örneğin radyatörü su ile doldurmak kış ayları için tehlikeli bir durum oluşturabilmektedir. Dolayısıyla su ile antifrizin karışım oranı hakkında mutlaka ama mutlaka aracınızın servisinde bilgi almayı ihmal etmeyin.
Ayrıca düzenli olarak kış ayları öncesinde bakım yaptırmayı unutmamanız da servisimiz tarafından tavsiye edilmektedir. Düzenli bakım sayesinde yüksek miktardaki tamir ücretinden kurtulabilirsiniz.

Antifriz kontrolü yapılmazsa ne olur?