Oto Periyodik Bakım

Oto Periyodik Bakım

Oto periyodik bakım güvenli bir araç sürüşü için önemli bir konudur. Farklı mevsimsel koşullarda kullanılan aracın aksamları zaman içerisinde deforme olabilmektedir.

Senkronize çalışan araba parçalarından birinde meydana gelen herhangi bir arıza tüm sistemi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden düzenli aralıklarla oto periyodik bakım yaptırılmalıdır.
 
Periyodik bakım süreleri aracın kullanım sıklığı ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Periyodik bakım genellikle yılda bir kez yapılıyor olsa da, uzun mesafeli sürüşler sonrasında da dilerseniz aracınıza periyodik bakım yaptırabilirsiniz. Periyodik bakımı yapılmayan araçlarda performans düşüklüğü ve yakıt tüketiminde ciddi artış olabilmektedir. 

Periyodik Bakım Nasıl Yapılır?

Aracınızla sabahın erken saatlerinde yola çıkıp, havanın güzelliğiyle neşe dolu bir gün geçirmek istiyorsunuz. İçinizde, yaşayacağınız günün heyecanı var. Bu mutlulukla bir de yakıt mı düşüneceksiniz? İnallar ailesinin bir parçasıysanız, elbette düşünmeyeceksiniz. Çünkü yakıt tüketimi ve güvenli bir sürüş için gerekli olan periyodik bakımda, aracın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilecek tüm durumlar kontrol edilmektedir.
 
Yağ filtresi
 
Motorun çalışması için gereken yağın temiz olması motorun performansı için önemlidir. Bu yüzde rutin kontrollerde mutlaka yağ filtresi değişimi yapılmaktadır.
 
Motor yağı
 
Motor yağının kalitesi kullanıma bağlı olarak zamanla düşmektedir. Motor parçalarının sürtünmesi sırasında deforme olmaması için gereken motor yağının değişimi yapılmaktadır.
 
Yakıt filtresi
 
Yakıt filtresi yakıtın içerisinde bulunan kalıntıların ayrıştırılması için kullanılmaktadır. Filtrenin düzenli değişiminin yapılmaması yakıt kalitesini düşürmektedir. Bu sebeple düzenli kontrollerde yağ filtresi mutlaka değiştirilmektedir.
 
Hava filtresi
 
Hava filtresi motora atık girişini önlemektedir. Değişimi yapılmadığı takdirde motorda arızalara sebep olabilir. Periyodik bakımlar sırasında hava filtresi değişimi yapılmaktadır.
 
Lastik bakımı
 
Aracın yol tutuş performansını lastikler doğrudan etkilemektedir. Olası lastik sorunlarının önüne geçmek için rutin kontroller yapılmaktadır.
 
Akü bakımı
 
Akü aracın en önemli aksamları arasında yer alır. Herhangi bir arıza yaşanması durumunda aracın tüm aksamları olumsuz yönde etkilenmektedir. Rutin olarak akü kablolarının kontrolü ve kutup başlarının temizliği yapılmaktadır.
 
Fren sistemi
Fren sistemini oluşturan fren balataları, hidroliği ve bağlantı hortumlarının kontrolleri yapılmaktadır.
 
Süspansiyon sistemi
 
Yol tutuşu ve aracın dönme kabiliyetini etkileyen süspansiyon sisteminin parçaları kontrol edilmektedir.
 
Far ve Aydınlatma
 
Far ve aydınlatma sistemi parçalarının rutin bakımları yapılmaktadır.
 
Klima Filtresi
 
Klima kullanımı sırasında kaliteli hava kullanılabilmesi için klima fitreleri değiştirilmektedir.

İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Periyodik Bakım ihtiyaçlarınız için her marka ve model aracınıza profesyonel oto servis hizmeti sunmaktayız. 

İlgili Konular

Fren Pedalı Neden Boşalır?

Fren Pedalı Neden Boşalır?

Fren pedalı neden boşalır sorusuna verilecek en mantıklı cevap fren hidrolik sıvısının eksilmesi olacaktır.

Rehbere git

Fren Limitör Tamiri

Fren sistemi, araçların güvenli bir şekilde durabilmesi için kritik bir öneme sahiptir.

Rehbere git
Fren Limitör Tamiri
Bursa Togg Yetkili Servisi

Bursa Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesini yükseltmiş ve bakım, onarım ve parça değişim çözümleri ile güvenilir bir adres olarak karşınıza gelmiştir.

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri aracınızda önemli bir sorun olduğuna işaret eder.

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri