Fren Onarım & Balata Değişimi

Fren Onarım & Balata Değişimi

Fren onarım ve balata değişimi işleminde fren balataları ve diğer ana parçalar kontrol edilmektedir. Fren sistemi güvenli bir sürüş için önemli olan araç aksamları arasında yer almaktadır.

Fren sistemi balatalar, diskler, pabuçlar ve hidrolikten oluşmaktadır. Balataların sürtünerek çalışmasına dayanan fren sisteminde balataların aşınması sık karşılaşılan problemler arasındadır. Aşınmaya zamanında müdahale edilmemesi durumunda farklı arızalara neden olabilmektedir.
 
Araç frenleri pedallara uygulanan itme kuvvetinin gücüyle çalışmaktadır. Uygulanan kuvvet merkez silindirinin pistonunu iterek hareket etmesini sağlar. Hareket eden piston ise kuvveti tekerlek silindirlerine iletir. Tekerlek silindirleri kendisine uygulanan basıncı fren pabucuna gönderir. Mekanik sistemde oluşan sürtünme kuvveti aracın durdurulmasını sağlar. Senkronize şekilde çalışan bu sistem parçalarında sürtünmeye bağlı olarak aşınmalar meydana gelebilir. Fren sisteminde meydana gelen aşınmalar hayati tehlikelere yol açabilir. Ani fren uygulamalarında gereken gücü uygulayamayan piston nedeniyle ciddi kazalar yaşanabilir. Bu yüzden periyodik aralıklarla fren sistemi bakımı yapılmalı ve aşınan olan parçaları değiştirilmelidir. İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Baskı Balata Değişimi, Fren Onarımı işlemleriniz için her marka aracınıza oto servis hizmetini profesyonel ekiplerimizle vermekteyiz.

Fren Sistemi Bakımı Nasıl Yapılır?

Fren onarım ve balata değişimi yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Değişim esnasında yaşanabilecek herhangi bir problem ölümcül kazalara neden olabilir. Fren sistemleri genellikle periyodik araç muayeneleri sırasında kontrol edilmektedir. Aracın kullanım durumuna bağlı olarak beklenmeyen zamanlarda fren sisteminde arızalar yaşanabilir. Fren arıza belirtileri şunlardır;
 

  • Aracı yavaşlatmak için frene basınç uyguladığınızda normal yavaşlama standardında değişiklik olması,
  • Fren yaptığınızda aracınızdan sesler gelmesi,
  • Arıza ikaz lambalarında fren arıza lambası yanması,
  • Fren pedalının olması gereken konumunda herhangi bir değişiklik olması,
  • Fren yaptığınızda araçta herhangi bir titreme durumu olması,
  • Disk üzerinde elinizle dokunduğunuzda herhangi bir erime ya da pürüzlülük olması,
  • Disk üzerinde çizikler bulunması,
  • Fren balataların kalınlığında incelme olması.
 
Fren sisteminin arızalanmasının belirtileri yalnızca bir tane olabildiği gibi yukarıda bahsedilen durumların bir kaçı aynı anda olabilmektedir. Herhangi bir belirti olması durumunda gecikmeden yetkili bir servisten yardım alınması gerekir. Ayrıca her 10.000 kilometre sürüşün ardından rutin olarak fren ve balataların kontrolü sağlanarak yıpranan parçalar değiştirilmelidir.
 

İlgili Konular

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarınızın bazı bakımlara ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Bu bakımların en önemli yanı kış tam olarak gelmeden yapılması gerekmesidir. Yoksa birçok açıdan ciddi problemler araç sahiplerini bekliyor olabilir. Dolayısıyla araçlarınızın bakımı konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.

Rehbere git
Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?
Bursa Togg Yetkili Servisi

Bursa Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesini yükseltmiş ve bakım, onarım ve parça değişim çözümleri ile güvenilir bir adres olarak karşınıza gelmiştir.

Rehbere git

Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen sensörü, modern araçların motor yönetim sisteminin kritik bir parçasıdır. Bu sensör, egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçerek, motorun yakıt ve hava karışımını optimize etmeye yardımcı olur. Ancak, oksijen sensöründe meydana gelen bir arıza, aracın performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve hatta yolda kalmanıza neden olabilir. Oksijen sensörü arızasının nasıl anlaşılacağını, bu arızanın aracınıza nasıl etki edebileceğini ve özellikle LPG´li araçlarda bu arızanın özelliklerini ele alacağız. Ayrıca, bu tür bir arızanın nasıl çözülebileceğine dair pratik bilgile...

Rehbere git
Oksijen Sensörü Tamiri