Oto Lastik Tamiri & Değişim

Oto Lastik Tamiri & Değişim

Aracın zeminde hareketini sağlayan otomobil lastiklerinin ömrü kullanıma ve yol durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sorunsuz bir zeminde kullanılan aracın lastik ömrü genellikle 5-6 yıl arasında değişebilir.

Mevsime uyumlu kullanılan lastiklerin kullanım ömrü daha uzun olmaktadır. Bunun dışında bazı durumlarda lastik patlamaları yaşanabilir. Oto lastik tamiri mümkün olan araç aksamları arasındadır.
 
Lastiğin patlamasının ardından tamiri mümkün olsa da bazı istisnai durumlar yaşanabilir.
Patlak kısmın lastiğin yanak kısmında bulunması, lastik üzerindeki deliğin 6 mm’yi aşması ve patlak halde lastiğin kullanılması istisnai durumlarında oto lastik tamiri mümkün olmamaktadır.
 
Lastik seçimi yapılırken mevsimsel koşulların yanı sıra araç markası da önemlidir. Farklı teknik özelliklere sahip araçlar için kullanılan lastik türleri de farklılık göstermektedir. Doğru seçilen lastiklerde aşınma ve patlama yaşanması gibi durumlar azalmaktadır. İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Oto Lastik Tamiri ve Değişim işlemlerinizi oto servisimizde profesyonel ekiplerimizle hızla uygulamaktayız.

Lastik Tamiri Nasıl Yapılır?

Patlayan lastiğin tamiratı farklı şekillerde yapılabilir. Geçici bir çözüm olan fitil tekniği ile tamiratta patlayan kısma fitil yerleştirilerek kuvvetli yapıştırıcı ile yapıştırılır. Lastiğin uzun dönem kullanılması durumunda bu geçici çözüm yerine yama tekniği ile tamirat önerilmektedir. Yama tekniğinde lastikte zarar gören kısma yama yapılmaktadır. En güvenilir lastik tamiratı tekniği yama tekniğidir.
 
Bazı durumlarda şambrelli lastiklerde iç kısımda bulunan şambrel zarar görmektedir. Bu lastik tipinin tamiratı diğerlerine göre farklı yapılmaktadır. Lastik tamamen sökülerek şambrelli parçasına yama yapılmalıdır.
 
Oto lastik tamiri uzman kişilerce yapılması gereken bir işlemdir. Araç kontrolünde önemli bir rolü olan lastiklerin hava basıncında meydana gelen değişiklik direksiyon hakimiyetinizi kaybetmenize neden olabilir. Ölümcül kazalara sebep olabilecek bu durumun yaşanmaması için araç modelinize uygun lastik tercih etmeli ve ömrü dolan lastiklerinizi değiştirmelisiniz. Lastik değişimi şu şekilde gerçekleşmektedir;
 

  • Araç düz bir zemindeyken krikoyu lastiğin yanındaki çerçeveye yerleştirin
  • Jant kapağını çıkararak saat yönünün tersine çevirin ve somunları çıkarın
  • Lastiği zeminden yükseltmek için kriko kolunu çevirin
  • Somunları yerinden çıkarın
  • Lastiği çıkarın
  • Stepneyi poyraya yerleştirin
  • Somunu elle sıkın
  • Aracı kriko kolunu çevirerek indirin
  • Somunları tamamen sıkın ve jant kapağını yerine takın
Ya da bütün bu zahmetli adımlar yerine İnallat Bosch Car Service'e gelerek zahmetsiz ve minimum maliyetli hizmetin tadını çıkarın!

İlgili Konular

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz olayları yakın çevremizde duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak bu yazımızda bu durumun sebeplerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Birçok kullanıcı ayrıca "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?", "Dizel araba sabah neden duman atar?", "Karlı havada araba neden çalışmaz?", "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?", "Araç neden geç ateşleme yapar?" gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Rehbere git

Partikül Filtresi

Partikül filtresi, dizel motorlu taşıtlarda kullanılan, egzoz gazlarındaki zararlı partikülleri filtrelemeye yarayan bir cihazdır.

Rehbere git
Partikül Filtresi
Dizel Enjektör Arıza Belirtileri

Dizel Enjektör Arıza Belirtileri

Uzman servis ekiplerimiz yaptıkları araştırmalarla birlikte enjektör sorunlarını hemen çözüme kavuşturur. Öncelikli olarak sorunun doğru tespiti problemin giderilmesi açısından büyük önem arz eder. Oldukça gelişmiş teknik ekiplerimiz sayesinde problemleri hemen tespit edip çözümler yaratmak durumundayız. Böylelikle aracınızın sorunları hızlı şekilde gidebilir ve konforlu yolculuk noktasında sizi olumsuz etkileyen hiçbir sorun kalmaz.

Rehbere git

Fren Pedalı Neden Boşalır?

Fren pedalı neden boşalır sorusuna verilecek en mantıklı cevap fren hidrolik sıvısının eksilmesi olacaktır.

Rehbere git
Fren Pedalı Neden Boşalır?