Araç Kış Bakımı

Araç Kış Bakımı

Kış aylarına geçiş sürecinde araç kış bakımı ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Havaların soğuması ile birlikte başlayan yağmur ve kar yağışı beraberinde zorlu bir araç sürüşü getirmektedir.

Islak ve buzlu zeminde araç kaymasının önüne geçmek için ilk yapılması gereken araç lastiklerinin kış şartlarına uyumlu lastiklerle değiştirilmesidir. Kış şartlarında en yoğun yaşanan kazalar kaygan zeminde aracın kontrolünün kaybedilmesinden kaynaklanmaktadır.
 
Aracı kışa hazırlarken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;
 
  • Akünün kış şartlarında donma ihtimali çok yüksektir. Aküde yaşanan herhangi bir donma tüm araç aksamlarını etkilemektedir. Tam dolu olarak kullanılan aküler ile donmanın önüne geçebilirsiniz.
  • Araç kış bakımı yapılırken atlanmaması gereken en önemli nokta antifriz kullanımıdır. Antifriz kullanımı motor soğutma suyunun donmasının önüne geçmektedir. Motor soğutma suyunun donarak işlevini yerine getirememesi durumunda motor hararet oluşturarak arıza yapabilir.
  • Klima filtrelerinin temizlenmesi bir diğer bakım adımıdır. Klima filtreleri yoğun kullanım sonucunda toz ve bakteri barındırabilir. Kışa geçiş sürecinde klima filtrelerinin temizlenmesi gerekir. Araç kullanımı sırasında camların buğulanmasının önüne geçilmesi için klimanın doğru çalışması önemlidir.
  • Belirli bir derecenin altına düşen havaların araç aksamlarına olumsuz etkileri görülmektedir. Yaşanabilecek bu olumsuzlukların önüne geçmek için kış şartları başlamadan önce aracın periyodik bakımının yapılması gerekir.
  • Far kullanımı olumsuz hava koşullarında artmaktadır. Özellikle sis lambalarının kontrolü yaptırılmalıdır.
  • Araçta her mevsim kesinlikle ilk yardım kiti bulundurulması gerekir. Özellikle soğuk havalarda yaşanabilecek kazalar için gereken ilk yardım malzemelerinin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Araç Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalı?

Araç yol tutuşu için mevsime uygun lastik seçilmesi çok önemlidir. Lastik seçimi araç modeli ve kullanımına göre farklılık göstermektedir. Aracınıza en uygun olan lastik araç kullanım kılavuzunda belirtilmektedir. Araç kullanım kılavuzu olmadığı durumlarda ise yetkili servislerden bilgi alınmalıdır.
 
Mevsimsel değişikliklerde lastiklerin değişiminin yapılması araç yol tutuşunu olumlu yönde etkilemektedir. Kış aylarında zeminde kayma ve patinaj gibi durumların yaşanmaması için soğuk havalara uygun olarak tasarlanan lastik modelleri seçilmelidir. Seçilen kış lastikleri güvenli bir sürüş için hava durumu 7 derecenin altına düştüğünde takılmalıdır. İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Kış Bakımı için tüm araç marka ve modelleri için araçlarınızın kış mevsimine hazırlanmasını sağlamaktayız.
 

İlgili Konular

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarınızın bazı bakımlara ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Bu bakımların en önemli yanı kış tam olarak gelmeden yapılması gerekmesidir. Yoksa birçok açıdan ciddi problemler araç sahiplerini bekliyor olabilir. Dolayısıyla araçlarınızın bakımı konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.

Rehbere git

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?
Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz olayları yakın çevremizde duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak bu yazımızda bu durumun sebeplerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Birçok kullanıcı ayrıca "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?", "Dizel araba sabah neden duman atar?", "Karlı havada araba neden çalışmaz?", "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?", "Araç neden geç ateşleme yapar?" gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Rehbere git

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git
Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?