Araç Kış Bakımı

Araç Kış Bakımı

Kış aylarına geçiş sürecinde araç kış bakımı ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Havaların soğuması ile birlikte başlayan yağmur ve kar yağışı beraberinde zorlu bir araç sürüşü getirmektedir.

Islak ve buzlu zeminde araç kaymasının önüne geçmek için ilk yapılması gereken araç lastiklerinin kış şartlarına uyumlu lastiklerle değiştirilmesidir. Kış şartlarında en yoğun yaşanan kazalar kaygan zeminde aracın kontrolünün kaybedilmesinden kaynaklanmaktadır.
 
Aracı kışa hazırlarken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;
 
  • Akünün kış şartlarında donma ihtimali çok yüksektir. Aküde yaşanan herhangi bir donma tüm araç aksamlarını etkilemektedir. Tam dolu olarak kullanılan aküler ile donmanın önüne geçebilirsiniz.
  • Araç kış bakımı yapılırken atlanmaması gereken en önemli nokta antifriz kullanımıdır. Antifriz kullanımı motor soğutma suyunun donmasının önüne geçmektedir. Motor soğutma suyunun donarak işlevini yerine getirememesi durumunda motor hararet oluşturarak arıza yapabilir.
  • Klima filtrelerinin temizlenmesi bir diğer bakım adımıdır. Klima filtreleri yoğun kullanım sonucunda toz ve bakteri barındırabilir. Kışa geçiş sürecinde klima filtrelerinin temizlenmesi gerekir. Araç kullanımı sırasında camların buğulanmasının önüne geçilmesi için klimanın doğru çalışması önemlidir.
  • Belirli bir derecenin altına düşen havaların araç aksamlarına olumsuz etkileri görülmektedir. Yaşanabilecek bu olumsuzlukların önüne geçmek için kış şartları başlamadan önce aracın periyodik bakımının yapılması gerekir.
  • Far kullanımı olumsuz hava koşullarında artmaktadır. Özellikle sis lambalarının kontrolü yaptırılmalıdır.
  • Araçta her mevsim kesinlikle ilk yardım kiti bulundurulması gerekir. Özellikle soğuk havalarda yaşanabilecek kazalar için gereken ilk yardım malzemelerinin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Araç Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalı?

Araç yol tutuşu için mevsime uygun lastik seçilmesi çok önemlidir. Lastik seçimi araç modeli ve kullanımına göre farklılık göstermektedir. Aracınıza en uygun olan lastik araç kullanım kılavuzunda belirtilmektedir. Araç kullanım kılavuzu olmadığı durumlarda ise yetkili servislerden bilgi alınmalıdır.
 
Mevsimsel değişikliklerde lastiklerin değişiminin yapılması araç yol tutuşunu olumlu yönde etkilemektedir. Kış aylarında zeminde kayma ve patinaj gibi durumların yaşanmaması için soğuk havalara uygun olarak tasarlanan lastik modelleri seçilmelidir. Seçilen kış lastikleri güvenli bir sürüş için hava durumu 7 derecenin altına düştüğünde takılmalıdır. İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Kış Bakımı için tüm araç marka ve modelleri için araçlarınızın kış mevsimine hazırlanmasını sağlamaktayız.
 

İlgili Konular

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git

Fren Limitör Tamiri

Fren sistemi, araçların güvenli bir şekilde durabilmesi için kritik bir öneme sahiptir.

Rehbere git
Fren Limitör Tamiri
Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen sensörü, modern araçların motor yönetim sisteminin kritik bir parçasıdır. Bu sensör, egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçerek, motorun yakıt ve hava karışımını optimize etmeye yardımcı olur. Ancak, oksijen sensöründe meydana gelen bir arıza, aracın performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve hatta yolda kalmanıza neden olabilir. Oksijen sensörü arızasının nasıl anlaşılacağını, bu arızanın aracınıza nasıl etki edebileceğini ve özellikle LPG´li araçlarda bu arızanın özelliklerini ele alacağız. Ayrıca, bu tür bir arızanın nasıl çözülebileceğine dair pratik bilgile...

Rehbere git

Partikül Filtresi

Partikül filtresi, dizel motorlu taşıtlarda kullanılan, egzoz gazlarındaki zararlı partikülleri filtrelemeye yarayan bir cihazdır.

Rehbere git
Partikül Filtresi