Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz veya benzeri olayları yakın çevremizden duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak göz ardı edilen birtakım durumlar, sorunun cevabının uygulanmasını önlüyor. Bu sebeple bu yazımızda bu durumun sebeplerini ve aşağıda verilen soruların cevaplarını detaylı olarak inceleyeceğiz. 

 • "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?"
 • "Dizel araba sabah neden duman atar?"
 • "Karlı havada araba neden çalışmaz?"
 • "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?"
 • "Araç neden geç ateşleme yapar?"


Araçların soğuk havalarda çalışmamasının birden fazla sebebi vardır. Dolayısıyla bu sebeplerin her birine ayrı ayrı odaklanmamız ve çözüm yolu bulmamız gerekmektedir. Çünkü genellikle kış aylarına özgü bir problem olarak bilinen bu durum, neredeyse her araç sahibinin başına bir biçimde gelmiştir.

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Aracın çalışmama durumunda neler yaşanır?

Aracın çalışmama durumunda neler yaşanır?

Soğuk havaların etkili olduğu dönemlerde; özellikle sabah saatlerinde araç sahiplerinin başına gelen bu olayda sürücü marşa bastığı sırada araç çalışmaz. Aracı çalıştırmak için iki ya da daha fazla defa marşa basmak gerekmektedir. Peki bu durumun sebepleri nedir? Araçları soğuk havalarda çalıştırmak neden bu kadar zordur? Dilerseniz tüm bunları madde madde inceleyelim.

 • Yakıt deposunda bulunan nemin donması aracın çalışmasını engelliyor olabilir.
 • Aracınızın motoru, kalınlaşmış motor yağının direnci ile karşılaşabilir.
 • Yaşadığınız sıkıntının temelinde akü de olabilir. Aküler soğuk havalarda daha az elektrik akımına sahiptir. Dolayısıyla aracınız hemen çalışmayabilir. Bu durumda akünüzün tamamen boşalmış olması bile mümkündür.
 • Eğer eski model bir arabanız varsa ve soğuk havada aracınızı çalıştıramıyorsanız sorun aracınızın karbüratöründe olabilir.
 • Aracınızın ateşleme sisteminde yer alan sistemin düzgün çalışmıyor oluşu soğuk havalarda aracınızı çalıştıramamanızın sebebi olabilir.
 • Aracınızda bulunan alternatörün şarjının düşük olması bir diğer durum olabilir. Şarjı düşük olan alternatör, 12 voltun üzerine çıkmakta sıkıntı yaşar. Bu durumda ya alternatörleri değiştirin ya da uzun süreli şarj edin.
Aracınızın eğer soğuk havalarda bu ve benzeri problemlerle karşılaşmasını istemiyorsanız kapalı alanlara park etmeniz basit ancak etkili bir çözüm olacaktır. Bursa oto servis işlemlerinizi yaparken, Bursa araç bakım onarım, Bursa oto kaporta, Bursa kış bakımı ve daha bir çok servis hizmeti için servisimizle irtibata geçebilirsiniz.

Aracın çalışmama durumunda neler yaşanır?

Araba Soğukta Neden Çalışmaz Ve Bu Konuda Nasıl Tedbirler Alınır?

Araba Soğukta Neden Çalışmaz Ve Bu Konuda Nasıl Tedbirler Alınır?

Araba soğukta neden çalışmaz dersek ve bu konuda bunca zaman ortaya çıkmış olan çözümlere bakarsak daha kolay tedbir almamız mümkün olur. Soğuk havalarda ve özellikle eksi sıcaklık değerlerinde araç sıvılarında kalınlaşma ve donma sorunları ortaya çıkmaktadır. Yakıt deposunda bulunan nemin soğuktan olumsuz etkilenmesi aracın çalışmasını güçleştirebilir. Elbette bunu önlemek için aracın daha güvenli ortamlarda tutulması gerekir. Eğer araç açık havada soğuğa maruz kalmışsa çalıştırmadan önce dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Dikkatli şekilde çalıştırılan araçlarda sonrasında aracı birkaç dakika gaza basılı ve rölantide çalıştırmak gerekir. Eğer imkânınız varsa sıcak bir ortam sayesinde araçlar bu tip sorunlarla karşı karşıya kalmaz.

Aracın çalışmasından önce gerekli kontroller yapılmalı ve aracın aküsü üzerindeki tüm kullanım ve yükler ortadan kaldırılmalıdır. Bu sayede akü tüm gücünü aracın çalışmasına verecektir. Aracı çalıştırmayı başaranlar ise hem gaza basılı şekilde hem de rölantide aracı birkaç dakika çalıştırmalıdır. Bazı durumlarda ise 10-15 dk. Süre ile araç çalıştırılırsa yola çıkmadan önce tedbirli davranmak ve yola daha güvenle çıkmak söz konusu olacaktır.

 

Araba Soğukta Neden Çalışmaz Ve Bu Konuda Nasıl Tedbirler Alınır?

En Soğuk Havalarda Aracınızı Çalıştırmak İçin Araç Sıvılarına Dikkat Etmek Gerekir

En Soğuk Havalarda Aracınızı Çalıştırmak İçin Araç Sıvılarına Dikkat Etmek Gerekir

Araba soğukta neden çalışmaz diyen ve buna cevap arayan çok sayıda sürücü önce aracın sıvılarına bakmalıdır. Yağ, su ve yakıt donmaları araçların çalışmasında engel olabilmektedir. Kış bakımı yaptıran araçlarda genelde bu tür sorunlar yaşanmaz. Antifriz takviyesi ve aracı olabildiğince sıcak tutacak tedbirler araçların güvenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Uzmanların tarif ettiği şekilde aracı çalıştırmak ve bu işlemi belli aralılarla yapmak, araçların sağlıklı şekilde gerektiği zaman çalışmasına yardımcı olmaktadır. Belli bir saatte yola çıkması gereken araçlarda önceden bu çalışmalar yapılmalı ve aracın çalışacağından emin olunmalıdır.

 

En Soğuk Havalarda Aracınızı Çalıştırmak İçin Araç Sıvılarına Dikkat Etmek Gerekir