Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Gelişen teknoloji ile birlikte otomobil üretim şekilleri de değişmektedir. Günümüz otomobilleri tam teknolojiye uyumlu olarak üretilmektedir.

Birbiri ile iç içe geçen mekanizmaların mükemmel uyumuyla çalışan otomobillerde oluşan arızaların tespiti bazı durumlarda zaman alabilmektedir.
 
Oto elektronik arıza tespiti sayesinde otomobilde olan herhangi bir arıza kısa süre içerisinde tespit edilmektedir. Zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlayan bu sistem sayesinde araçların arıza giderilme süreleri oldukça kısalmaktadır.
 
Aracın gösterge panelinde bulunan arıza lambaları her zaman doğru arızayı göstermemektedir. Bir arada çalışan araç aksamlarının herhangi birinde yaşanan arıza diğer aksamların çalışmasını da engellemektedir. Bu durumlarda genellikle yanlış arıza tespiti ile zaman ve para kaybı yaşanmaktadır.
 

Oto Elektronik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Teknolojik aksamlar gözünüzü korkutmasın! Bütün sorunlarınızda, teknolojik gelişmelerin nabzını tutan İnallar yanınızda!

Oto elektronik arıza tespiti özel bir program ile yapılabilmektedir. Günümüz araçlarında elektronik kontrol modülü (ECU) bulunmaktadır. Araçların elektronik kontrol modülünde araca ait tüm bilgiler yer almaktadır. Arıza tespiti sırasında bilgiler elektronik kontrol modülünden alınmaktadır. Arıza tespiti şu aşamalar ile yapılmaktadır;
 

  • Arıza tespiti yapılacak olan telefon ya da bilgisayara gereken yazılım yüklenir
  • Araca uygun olan arıza tespit cihazı araca bağlanır (Arıza tespit cihazlarının araçlara takılacağı yerler modellerine göre farklılık gösterebilir)
  • Arıza tespit cihazı çalıştırılır ve araç bilgileri girilir
  • Elektronik kontrol ünitesi ile bağlantıya geçen arıza tespit cihazı tüm devreyi taramaya başlar
  • Taramanın sonlanmasının ardından araçta bulunan arızaların kodları arıza tespiti yapan kişiye verilir
 
Oto elektronik arıza tespiti cihazları aracın herhangi bir aksamının sökülmesine gerek kalmadan arızanın tespit edilmesini sağlamaktadır. Arızalı parçalar doğru zamanda tespit edilmediğinde diğer aksamlara da zarar verirken aynı zamanda aracın parçalarında varolan arızanın doğru tespit edilmesi de araçlarınızın güvenli kullanımı açısından oldukça önemlidir.
 
Arıza tespiti gerekli yazılım ve arıza tespit cihazına sahip kişilerin yapabileceği bir işlemdir. Yalnızca araca uygun olan arıza tespit cihazına sahip olmak ve telefon ya da bilgisayara gereken yazılımın yüklenmesi yeterlidir. Arıza tespitinin ardından uygun tamiratın yapılması için yetkili servislerde arıza tespiti yaptırılması önerilmektedir.
 

İlgili Konular

Fren Limitör Tamiri

Fren Limitör Tamiri

Rehbere git

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz olayları yakın çevremizde duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak bu yazımızda bu durumun sebeplerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Birçok kullanıcı ayrıca "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?", "Dizel araba sabah neden duman atar?", "Karlı havada araba neden çalışmaz?", "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?", "Araç neden geç ateşleme yapar?" gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Rehbere git
Dizel motor soğukta neden çalışmaz?
Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen sensörü, modern araçların motor yönetim sisteminin kritik bir parçasıdır. Bu sensör, egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçerek, motorun yakıt ve hava karışımını optimize etmeye yardımcı olur. Ancak, oksijen sensöründe meydana gelen bir arıza, aracın performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve hatta yolda kalmanıza neden olabilir. Oksijen sensörü arızasının nasıl anlaşılacağını, bu arızanın aracınıza nasıl etki edebileceğini ve özellikle LPG´li araçlarda bu arızanın özelliklerini ele alacağız. Ayrıca, bu tür bir arızanın nasıl çözülebileceğine dair pratik bilgile...

Rehbere git

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?