Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Gelişen teknoloji ile birlikte otomobil üretim şekilleri de değişmektedir. Günümüz otomobilleri tam teknolojiye uyumlu olarak üretilmektedir.

Birbiri ile iç içe geçen mekanizmaların mükemmel uyumuyla çalışan otomobillerde oluşan arızaların tespiti bazı durumlarda zaman alabilmektedir.
 
Oto elektronik arıza tespiti sayesinde otomobilde olan herhangi bir arıza kısa süre içerisinde tespit edilmektedir. Zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlayan bu sistem sayesinde araçların arıza giderilme süreleri oldukça kısalmaktadır.
 
Aracın gösterge panelinde bulunan arıza lambaları her zaman doğru arızayı göstermemektedir. Bir arada çalışan araç aksamlarının herhangi birinde yaşanan arıza diğer aksamların çalışmasını da engellemektedir. Bu durumlarda genellikle yanlış arıza tespiti ile zaman ve para kaybı yaşanmaktadır.
 

Oto Elektronik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Teknolojik aksamlar gözünüzü korkutmasın! Bütün sorunlarınızda, teknolojik gelişmelerin nabzını tutan İnallar yanınızda!

Oto elektronik arıza tespiti özel bir program ile yapılabilmektedir. Günümüz araçlarında elektronik kontrol modülü (ECU) bulunmaktadır. Araçların elektronik kontrol modülünde araca ait tüm bilgiler yer almaktadır. Arıza tespiti sırasında bilgiler elektronik kontrol modülünden alınmaktadır. Arıza tespiti şu aşamalar ile yapılmaktadır;
 

  • Arıza tespiti yapılacak olan telefon ya da bilgisayara gereken yazılım yüklenir
  • Araca uygun olan arıza tespit cihazı araca bağlanır (Arıza tespit cihazlarının araçlara takılacağı yerler modellerine göre farklılık gösterebilir)
  • Arıza tespit cihazı çalıştırılır ve araç bilgileri girilir
  • Elektronik kontrol ünitesi ile bağlantıya geçen arıza tespit cihazı tüm devreyi taramaya başlar
  • Taramanın sonlanmasının ardından araçta bulunan arızaların kodları arıza tespiti yapan kişiye verilir
 
Oto elektronik arıza tespiti cihazları aracın herhangi bir aksamının sökülmesine gerek kalmadan arızanın tespit edilmesini sağlamaktadır. Arızalı parçalar doğru zamanda tespit edilmediğinde diğer aksamlara da zarar verirken aynı zamanda aracın parçalarında varolan arızanın doğru tespit edilmesi de araçlarınızın güvenli kullanımı açısından oldukça önemlidir.
 
Arıza tespiti gerekli yazılım ve arıza tespit cihazına sahip kişilerin yapabileceği bir işlemdir. Yalnızca araca uygun olan arıza tespit cihazına sahip olmak ve telefon ya da bilgisayara gereken yazılımın yüklenmesi yeterlidir. Arıza tespitinin ardından uygun tamiratın yapılması için yetkili servislerde arıza tespiti yaptırılması önerilmektedir.
 

İlgili Konular

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarınızın bazı bakımlara ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Bu bakımların en önemli yanı kış tam olarak gelmeden yapılması gerekmesidir. Yoksa birçok açıdan ciddi problemler araç sahiplerini bekliyor olabilir. Dolayısıyla araçlarınızın bakımı konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.

Rehbere git

Bursa Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesini yükseltmiş ve bakım, onarım ve parça değişim çözümleri ile güvenilir bir adres olarak karşınıza gelmiştir.

Rehbere git
Bursa Togg Yetkili Servisi
Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?