Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Oto bilgisayarlı arıza tespiti ile arızalanan otomobil aksamları tespit edilmektedir. Etkileşim halinde çalışan araba aksamlarının herhangi birinde yaşanan arıza tüm sistemi etkileyebilmektedir.

Böyle durumlarda arızanın tam olarak hangi araç parçasında olduğu bulmak zorlaşabilir. Klasik yöntemlerle arıza tespiti yapmak zaman kaybına neden olmasının yanı sıra hatalı tespit yapılmasına da neden olabilir.
 
Yeni teknolojiler ile üretilen otomobillerde araç beyni olarak adlandırılan ECU/ECM sistemi bulunmaktadır. Araba markalarına göre farklılık gösterebilen bu sistemlerin araçta bulunma amacı aynıdır. ECU/ECM sistemi aracın tüm kontrol mekanizmasın içeriğinde barındırmaktadır. Motorun çalışmasını ve çalışma sırasındaki kontrollerini sağlamaktadır.
 
Araçta meydana gelen tüm arızalar araba beynine kaydedilmektedir. Bu sayede arızanın tespiti veya rutin araç kontrolleri bilgisayarlı olarak gerçekleştirilmektedir. Arıza tespiti için gereken cihaz ve ihtiyaç duyulan bilgisayar programı sahibi olan kişiler kolaylıkla bilgisayarlı arıza tespiti yapabilir. İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Bilgisayarlı Arıza Tespiti işlemleriniz oto servisimizde profesyonel ekiplerimiz ile uygulanmaktadır.

Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Oto bilgisayarlı arıza tespiti diagnostik cihazlarla yapılmaktadır. Bu cihaz araçta olan arızaların tespit edilmesi ve araç parçalarının tanıtılması için kullanılmaktadır. Arıza tespiti yapmak için gereken yazılımın bulunduğu bilgisayar ve diagnostik cihaz bulunması yeterlidir. Arızanın tespiti için ilk olarak bağlantı kablosu bilgisayara ve aracın elektronik kısmının soketine takılır. Gerçekleşen bağlantının ardından bilgisayarda program çalıştırılır. Program tarama işlemini gerçekleştirerek tüm arızaları rapor olarak iletir.
 
Arıza tespiti kullanılan program ve cihaz hakkında bilgi sahibi olan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Fakat arızaya uzman olmayan kişilerin müdahale etmesi çoğu zaman farklı arızalara neden olabilmektedir. Bu yüzden bilgisayarlı arıza tespitinin yetkili bayilerce yapılması tavsiye edilmektedir.
 
Bilgisayarlı arıza tespiti yaparken kullanılan yazılımın güncel olması, diagnostik cihazın orijinal olması ve tespit yapan kişinin cihaz kullanımına hakim olması gerekir. Yeterli bilgi düzeyine sahip olmadan yapılan ölçümler sonucunda yanlış araç aksamlarına müdahale edilebilir.
 
Arıza tespit cihazı ile şu arızalar tespit edilebilmektedir;
 

  • Egzoz sistemi arızaları
  • Yakıt sistemi arızaları
  • Elektronik hasarlar
  • Hava yastığı devre hatası
  • ABS hidrolik pompa devre hatası
  • Hidrolik valf hatası
  • Çıkış valf hatası
  • Güç rölesi sargısı hatası
  • Bağlantı soketi hatası

İlgili Konular

Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen Sensörü Tamiri

Oksijen sensörü, modern araçların motor yönetim sisteminin kritik bir parçasıdır. Bu sensör, egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçerek, motorun yakıt ve hava karışımını optimize etmeye yardımcı olur. Ancak, oksijen sensöründe meydana gelen bir arıza, aracın performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve hatta yolda kalmanıza neden olabilir. Oksijen sensörü arızasının nasıl anlaşılacağını, bu arızanın aracınıza nasıl etki edebileceğini ve özellikle LPG´li araçlarda bu arızanın özelliklerini ele alacağız. Ayrıca, bu tür bir arızanın nasıl çözülebileceğine dair pratik bilgile...

Rehbere git

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?
Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon kutusu, bir aracın direksiyon sisteminin ana bileşenlerinden biridir.

Rehbere git

Fren Limitör Tamiri

Fren sistemi, araçların güvenli bir şekilde durabilmesi için kritik bir öneme sahiptir.

Rehbere git
Fren Limitör Tamiri