Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Oto bilgisayarlı arıza tespiti ile arızalanan otomobil aksamları tespit edilmektedir. Etkileşim halinde çalışan araba aksamlarının herhangi birinde yaşanan arıza tüm sistemi etkileyebilmektedir.

Böyle durumlarda arızanın tam olarak hangi araç parçasında olduğu bulmak zorlaşabilir. Klasik yöntemlerle arıza tespiti yapmak zaman kaybına neden olmasının yanı sıra hatalı tespit yapılmasına da neden olabilir.
 
Yeni teknolojiler ile üretilen otomobillerde araç beyni olarak adlandırılan ECU/ECM sistemi bulunmaktadır. Araba markalarına göre farklılık gösterebilen bu sistemlerin araçta bulunma amacı aynıdır. ECU/ECM sistemi aracın tüm kontrol mekanizmasın içeriğinde barındırmaktadır. Motorun çalışmasını ve çalışma sırasındaki kontrollerini sağlamaktadır.
 
Araçta meydana gelen tüm arızalar araba beynine kaydedilmektedir. Bu sayede arızanın tespiti veya rutin araç kontrolleri bilgisayarlı olarak gerçekleştirilmektedir. Arıza tespiti için gereken cihaz ve ihtiyaç duyulan bilgisayar programı sahibi olan kişiler kolaylıkla bilgisayarlı arıza tespiti yapabilir. İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Bilgisayarlı Arıza Tespiti işlemleriniz oto servisimizde profesyonel ekiplerimiz ile uygulanmaktadır.

Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Oto bilgisayarlı arıza tespiti diagnostik cihazlarla yapılmaktadır. Bu cihaz araçta olan arızaların tespit edilmesi ve araç parçalarının tanıtılması için kullanılmaktadır. Arıza tespiti yapmak için gereken yazılımın bulunduğu bilgisayar ve diagnostik cihaz bulunması yeterlidir. Arızanın tespiti için ilk olarak bağlantı kablosu bilgisayara ve aracın elektronik kısmının soketine takılır. Gerçekleşen bağlantının ardından bilgisayarda program çalıştırılır. Program tarama işlemini gerçekleştirerek tüm arızaları rapor olarak iletir.
 
Arıza tespiti kullanılan program ve cihaz hakkında bilgi sahibi olan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Fakat arızaya uzman olmayan kişilerin müdahale etmesi çoğu zaman farklı arızalara neden olabilmektedir. Bu yüzden bilgisayarlı arıza tespitinin yetkili bayilerce yapılması tavsiye edilmektedir.
 
Bilgisayarlı arıza tespiti yaparken kullanılan yazılımın güncel olması, diagnostik cihazın orijinal olması ve tespit yapan kişinin cihaz kullanımına hakim olması gerekir. Yeterli bilgi düzeyine sahip olmadan yapılan ölçümler sonucunda yanlış araç aksamlarına müdahale edilebilir.
 
Arıza tespit cihazı ile şu arızalar tespit edilebilmektedir;
 

  • Egzoz sistemi arızaları
  • Yakıt sistemi arızaları
  • Elektronik hasarlar
  • Hava yastığı devre hatası
  • ABS hidrolik pompa devre hatası
  • Hidrolik valf hatası
  • Çıkış valf hatası
  • Güç rölesi sargısı hatası
  • Bağlantı soketi hatası

İlgili Konular

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz olayları yakın çevremizde duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak bu yazımızda bu durumun sebeplerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Birçok kullanıcı ayrıca "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?", "Dizel araba sabah neden duman atar?", "Karlı havada araba neden çalışmaz?", "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?", "Araç neden geç ateşleme yapar?" gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Rehbere git

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git
Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri | İnallar Bocsh Car Service

Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri aracınızda önemli bir sorun olduğuna işaret eder.

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri | İnallar Bocsh Car Service