Oto Klima Bakım & Onarım

Oto Klima Bakım & Onarım

Yaz ve kış aylarında kullanılan araç klimalarının düzenli bakımının yapılması gerekir. Klima yaz aylarında araç içerisindeki sıcaklığı düşürerek konforlu bir sürüş sağlarken, kış aylarında ise ortamdaki nem oranını dengeleyerek camların buğulanmasını engeller.

Aracın sık kullanılan aksamlarından olan klima bakımı yapılmadığında hava kalitesini düşürür ve ortamda sağlığınızı kötü etkileyecek mikroorganizmaların yaşamasına zemin hazırlar.
 
Oto klima bakım aracın yıllık muayenelerinde gerçekleştirilmektedir. Fakat bazı durumlarda kullanıma ve hava koşullarına bağlı olarak klimada bazı arızalar meydana gelebilir. Arızaya zamanında müdahale edilmemesi durumunda sürüş konforunuz düşebilir. Özellikle kış aylarında çalışmayan klimalar ciddi kazalara yol açabilir.
 
Klima arızası belirtileri;
 
  • Klima çalıştığı esnada aracınız stop ediyorsa
  • A.C tuşuna basıldığında soğuk hava gelmiyorsa
  • Klima kullandığınızda yakıt tüketimi artarken klima işlevini gerçekleştirmiyorsa
  • Klima çalıştığı esnada araçtan farklı sesler geliyorsa
 
Klima genellikle klima kompresöründe meydana gelen herhangi bir arızadan dolayı çalışmayabilir. Klima kompresörü yüksek maliyetleri olan araç aksamları arasındadır. Meydana gelebilecek olası arızalardan önce oto klima bakım onarım periyodik olarak yaptırılmalıdır. İnallar Bosch Car Service I Balat, Bademli, Bursa Oto Klima, Klima Tamir, Klima Bakım işlemleriniz için her marka ve model araca profesyonel ekiplerimizle oto servis hizmeti sunmaktayız.

Oto Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Oto klima bakım ve onarım en az yılda bir kez yaptırılmalıdır. Düzenli bakımı gerçekleştirilmeyen klima filtrelerinde biriken toz ve bakteriler araç içerisindeki hava kalitesini doğrudan etkilemektedir. Klimalarda yaşanabilecek arızaların önüne geçmek için şunlara dikkat edilmesi gerekir;
 

  • Düzenli olarak çalışmayan klima kompresörlerinin gaz basıncına bağlı arızalanma ihtimali yüksektir. Bu yüzden haftada en az bir kere 10 dakika en soğuk ayarda çalıştırmanız gerekir.
  • Kış aylarında güvenli bir sürüş ve nem oranını korumak için mutlaka klima kullanın.
  • Klima soğutma sisteminin şarj ve yağını kontrol ederek gerektiğinde yenileyin.
  • Klimanızı buz çözme modunda en az 5 dakika çalıştırın. Aksi takdirde aracınızda neme bağlı küflenmeler meydana gelebilir.
 
Klima filtreleri araçta yaşanabilecek kötü kokuların önüne geçmek için düzenli olarak değiştirilmelidir. Ön panelin ya da torpido gözünün altında bulunan filtre kontrol edilerek üzerinde fazla toz ve kir biriktiğinde değiştirilmelidir. Bunun yanı sıra klima hava kanallarının temizlenmesi klimada yaşanabilecek olası arızaların önüne geçmektedir.
 

İlgili Konular

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri aracınızda önemli bir sorun olduğuna işaret eder.

Rehbere git

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git
Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?
Fren Limitör Tamiri

Fren Limitör Tamiri

Rehbere git

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz olayları yakın çevremizde duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak bu yazımızda bu durumun sebeplerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Birçok kullanıcı ayrıca "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?", "Dizel araba sabah neden duman atar?", "Karlı havada araba neden çalışmaz?", "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?", "Araç neden geç ateşleme yapar?" gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Rehbere git
Dizel motor soğukta neden çalışmaz?