Oto Klima Bakım & Onarım

Oto Klima Bakım & Onarım

Yaz ve kış aylarında kullanılan araç klimalarının düzenli bakımının yapılması gerekir. Klima yaz aylarında araç içerisindeki sıcaklığı düşürerek konforlu bir sürüş sağlarken, kış aylarında ise ortamdaki nem oranını dengeleyerek camların buğulanmasını engeller.

Aracın sık kullanılan aksamlarından olan klima bakımı yapılmadığında hava kalitesini düşürür ve ortamda sağlığınızı kötü etkileyecek mikroorganizmaların yaşamasına zemin hazırlar.
 
Oto klima bakım aracın yıllık muayenelerinde gerçekleştirilmektedir. Fakat bazı durumlarda kullanıma ve hava koşullarına bağlı olarak klimada bazı arızalar meydana gelebilir. Arızaya zamanında müdahale edilmemesi durumunda sürüş konforunuz düşebilir. Özellikle kış aylarında çalışmayan klimalar ciddi kazalara yol açabilir.
 
Klima arızası belirtileri;
 
  • Klima çalıştığı esnada aracınız stop ediyorsa
  • A.C tuşuna basıldığında soğuk hava gelmiyorsa
  • Klima kullandığınızda yakıt tüketimi artarken klima işlevini gerçekleştirmiyorsa
  • Klima çalıştığı esnada araçtan farklı sesler geliyorsa
 
Klima genellikle klima kompresöründe meydana gelen herhangi bir arızadan dolayı çalışmayabilir. Klima kompresörü yüksek maliyetleri olan araç aksamları arasındadır. Meydana gelebilecek olası arızalardan önce oto klima bakım onarım periyodik olarak yaptırılmalıdır. İnallar Bosch Car Service I Balat, Bademli, Bursa Oto Klima, Klima Tamir, Klima Bakım işlemleriniz için her marka ve model araca profesyonel ekiplerimizle oto servis hizmeti sunmaktayız.

Oto Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Oto klima bakım ve onarım en az yılda bir kez yaptırılmalıdır. Düzenli bakımı gerçekleştirilmeyen klima filtrelerinde biriken toz ve bakteriler araç içerisindeki hava kalitesini doğrudan etkilemektedir. Klimalarda yaşanabilecek arızaların önüne geçmek için şunlara dikkat edilmesi gerekir;
 
  • Düzenli olarak çalışmayan klima kompresörlerinin gaz basıncına bağlı arızalanma ihtimali yüksektir. Bu yüzden haftada en az bir kere 10 dakika en soğuk ayarda çalıştırmanız gerekir.
  • Kış aylarında güvenli bir sürüş ve nem oranını korumak için mutlaka klima kullanın.
  • Klima soğutma sisteminin şarj ve yağını kontrol ederek gerektiğinde yenileyin.
  • Klimanızı buz çözme modunda en az 5 dakika çalıştırın. Aksi takdirde aracınızda neme bağlı küflenmeler meydana gelebilir.
 
Klima filtreleri araçta yaşanabilecek kötü kokuların önüne geçmek için düzenli olarak değiştirilmelidir. Ön panelin ya da torpido gözünün altında bulunan filtre kontrol edilerek üzerinde fazla toz ve kir biriktiğinde değiştirilmelidir. Bunun yanı sıra klima hava kanallarının temizlenmesi klimada yaşanabilecek olası arızaların önüne geçmektedir.
 

İlgili Konular

Fren Limitör Tamiri

Fren Limitör Tamiri

Fren sistemi, araçların güvenli bir şekilde durabilmesi için kritik bir öneme sahiptir.

Rehbere git

Bursa Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesini yükseltmiş ve bakım, onarım ve parça değişim çözümleri ile güvenilir bir adres olarak karşınıza gelmiştir.

Rehbere git
Bursa Togg Yetkili Servisi
Partikül Filtresi

Partikül Filtresi

Partikül filtresi, dizel motorlu taşıtlarda kullanılan, egzoz gazlarındaki zararlı partikülleri filtrelemeye yarayan bir cihazdır.

Rehbere git

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?