Araç Bakım & Onarım

Araç Bakım & Onarım

Araç bakım ve onarım aracınızın kullanım ömrünün uzaması için oldukça önemlidir.

Araç aksamlarının sorunsuz çalışması ve olası arızaların önüne geçmek için periyodik bakımların aksatılmaması gerekir. Aracın marka ve modeline göre önerilen periyodik bakım süreleri farklılık gösterebilir. Araç modelinize uygun bakım sürelerini öğrenerek aracınızın düzenli bakımını yaptırabilirsiniz.
 
Aracın temel bakımları 3’e ayrılmaktadır. Bunlar;
 
  • Araç motor bakımı
  • Araç içi bakım
  • Araç dışı bakım

Araç Motor Bakımı

Araçlar, modern domino taşlarıdır. Çünkü aracınıza yönelik yaşadığınız en ufak bir sorun, yarın çok daha büyük bir formda karşınıza çıkabilir. Bu sebeple aracınıza yarın değil, bugünden hak ettiği değeri vermeniz gerekir. İnallar araç bakım ve onarım konusundaki 32 yıllık deneyimi ile aracınızı en az sizin kadar düşünür.
Mekanik parçaların senkronize olarak çalışması aracın sorunsuz kullanılmasını sağlamaktadır. Herhangi bir araç aksamında meydana gelen arıza tüm mekanik sistemi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden araç aksamlarının periyodik olarak bakımının yapılması en önemli araç bakım ve onarım adımıdır. Aracın periyodik motor bakımında araç yağı değişimi, lastik, akü ve fren kontrolü yapılmaktadır. Araç kullanımına bağlı olarak en sık arıza yaşanan parçaların kontrolü sonrasında yaşanacak olan arıza kaynaklı maliyetleri azaltmaktadır. 

Araç İçi Bakım

Biliyoruz, araç koltuğunuza oturduğunuzda bütün streslerden arınıp, müziğin sesini açıp huzur dolu bir yolculuk yapmak istiyorsunuz. Oysa aracın kullanım sıklığına bağlı olarak koltuk, direksiyon gibi aracın içerisinde bulunan parçalar zamanla yıpranır, bunu biliyor muydunuz?
Ancak endişelenmeyin, düzenli temizliği ve bakımı yapılan bu parçaların deforme olması engellenmektedir. Aracın iç bakımı sahipleri tarafından da yapılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu koltuk yüzeyleri ve diğer parçalara uygun temizleyiciler seçilmesidir. Deri ve kumaş yüzeylere ayrı temizlik ürünleri kullanılmalı ve içerisinde asit bulunmayan temizleyiciler tercih edilmelidir. İçeriğinde asit bulunan temizleyiciler kullanılan yüzeyin aşınmasına neden olabilmektedir. Araç içi bakım en az haftada bir kez yapılmalıdır. İnallar Bosch Car Service olarak Bursa, Balat, Bademli Araç Bakım Onarım işlemleriniz için her marka araca araç bakım hizmeti sunmaktayız.

Araç Dışı Bakım

Bütün bakışları üzerinde toplayan aracın dış görünümü, otomobilin değerini belirleyen en önemli kriterdir. Boyasında aşınmalar ya da solma bulunan araçların tercih edilme oranı düşebilmektedir. Küçük kazalar sebebiyle meydana gelen boya çizilmelerinin yanı sıra düzenli yapılmayan bakım nedeniyle pas lekeleri de oluşabilir. Aracınızda pas oluşumunun engellenmemesi durumunda ciddi zararlara neden olabilir. Çünkü araç bakım ve onarım sırasında yüzeyine küçük demir tozları yapışmaktadır. Bu tozların düzenli olarak temizlenmemesi zamanla pas oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle boya koruma için İnallar Bosch Car Service'i ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Konular

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Dizel motor soğukta neden çalışmaz?

Çoğumuz bazı araçların soğuk havalarda birden çalışmadığına ya tanık olmuşuzdur ya da bu tarz olayları yakın çevremizde duymuşuzdur. Aslında araç kullanıcılarının çoğu bu sorunun yanıtını biliyor. Ancak bu yazımızda bu durumun sebeplerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Birçok kullanıcı ayrıca "Dizel araba marş bastığı halde neden çalışmaz?", "Dizel araba sabah neden duman atar?", "Karlı havada araba neden çalışmaz?", "Dizel araba kaç dakika ısıtılmalı?", "Araç neden geç ateşleme yapar?" gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Rehbere git

Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte araçlarınızın bazı bakımlara ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Bu bakımların en önemli yanı kış tam olarak gelmeden yapılması gerekmesidir. Yoksa birçok açıdan ciddi problemler araç sahiplerini bekliyor olabilir. Dolayısıyla araçlarınızın bakımı konusunda elinizi çabuk tutmanızda fayda vardır.

Rehbere git
Antifriz kontrolü ne zaman yapılır?
Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Benzinli araba kaç bin km bakım yapılır?

Aracınızın uzun yıllar boyunca ilk günkü performansında çalışmasının yolu İnallar oto bakım! İnallar benzinli araç bakım hizmeti sayesinde araçlarınız uzun yıllar performansını korur ve sizlere konfor dolu sürüş deneyimi sağlar.

Rehbere git

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git
Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?