Akü Kontrol ve Bakımı

Akü Kontrol ve Bakımı

Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek depolayan akü aracın önemli aksamları arasında yer almaktadır. Temel görevi aracın motorunu çalıştırmaktır.

Aküde yaşanan herhangi bir arıza aracınızın çalışmasını engellemektedir. Akü arızalarının yaşanması sonucu yolda kalmamak için akü kontrol ve bakımı düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır.
 
Akü araç ilk çalıştırdığınızda gereken enerjiyi sağlamaktadır. Aracın çalışmasının ardından ise araç içi aksesuarların çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır. Akünün bitmesi ya da arızalanması aracın bir anda durmasına yol açabilmektedir.
 
Akü arızası araç içi gösterge lambasıyla anlaşılacağı gibi aracın farklı aksamlarında meydana gelen arızalarla da anlaşılabilmektedir. Akünün bozulduğu durumlarda araçta yaşanabilecek problemler şunlardır;
 
  • Aracın çalışmaması
  • Araç içerisindeki radyo, araç içi ışık ve otomatik camların çalışmaması
  • Farların yanmasında herhangi bir aksaklık olması
  • Araç içerisindeki gösterge ışıklarının yanmaması
  • Kornanın çalışmaması
  • Aracın çalışırken birden stop etmesi

Akü Kullanımı Nasıl Olmalı?

Akü kontrol ve bakımı ile araçlarınızın ilk günkü performansını uzun yıllar boyunca korumak hayal değil!
Akünün bakım ve kontrolü, periyodik olarak yılda en az bir kere yaptırılmalıdır. Çünkü akünüzü uzun yıllar kullanabilmenizin, akü ömrünü artırabilmenin yolu, doğru akü kullanımından geçer. Akü kullanımında şu faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir;
 

  • Akünün yüksek ve düşük sıcaklıklarda  çalışması kullanım ömrünü kısaltmaktadır.
  • Kış ayında kullanılan akülerin tam şarj yapılarak donması engellenmelidir.
  • Aracın uzun süre kullanılmaması durumunda akü kutup başları sökülmelidir.
  • Akü üzerinde bulunan hava delikleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Akü Nasıl Kontrol Edilir?

Araç için ihtiyaç duyduğunuz enerjinin adresi; 32 yıllık hizmet deneyimine sahip İnallar Bosch Car Service!
Araç için gereken enerjiyi sağlayan akünün arızalanması durumunda aracın kullanımı mümkün olmaz. Bu ise birlikte yolların tozunu attığınız aracınızdan uzak kalmanıza sebep olur. Bu durumun önüne geçmek için araçta yaşanan arızanın sebebinin akü kaynaklı mı olduğu ilk olarak kontrol edilmelidir.
 
Aracın motor bölümünde bulunan aküde herhangi bir deformasyon olması ya da kutup başlarında şişme olması akünün arızalandığının göstergesidir. Kutup başlarında görülen şişme aküde meydana gelen sülfatlaşmanın göstergesidir.
 
Aküde sülfatlaşma ya da deformasyon olması durumunda en doğru adres ise Bosch Car Service ailesinin bir parçası olan İnallar'dır. İnallar yetkili servis dışında aküye müdahale edilmesi durumunda akü garanti kapsamı dışında değerlendirilebilecektir.
 
Aküde yaşanan herhangi bir problemde araç göstergesinde kırmızı akü uyarısı yanmaktadır. Bu uyarı akünün arızalandığının ya da şarjının bittiğinin göstergesidir. Akünün şarjı bitmesi halinde ilk olarak araç içi aksesuarların çalışması durmaktadır.
Ancak bunların hiçbirinde endişe duymanıza gerek yoktur. Çünkü İnallar aracınıza yönelik sorunlarınızın tamamında her zaman yanınızdadır. İnallar Bosch Car Service olarak Balat, Bademli, Bursa Bosch Akü Kontrol ve Bakımı için her marka ve model aracınıza oto akü servis hizmeti uygulamaktayız.

İlgili Konular

Partikül Filtresi

Partikül Filtresi

Partikül filtresi, dizel motorlu taşıtlarda kullanılan, egzoz gazlarındaki zararlı partikülleri filtrelemeye yarayan bir cihazdır.

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri aracınızda önemli bir sorun olduğuna işaret eder.

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri
Fren Limitör Tamiri

Fren Limitör Tamiri

Fren sistemi, araçların güvenli bir şekilde durabilmesi için kritik bir öneme sahiptir.

Rehbere git

Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?

Periyodik bakım araçlarını yüksek performans ile kullanmak isteyenlerin üzerinde ısrarla durması gereken bir bakım türüdür. Periyodik bakımının önemi bu bakımın aksaltılması halinde araçlarda meydana gelen aksaklıklarla anlaşılacaktır. Araç sahibi olan insanların hemen hemen hepsi periyodik bakımın ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içerisindedir. Ancak uzmanlar, periyodik bakımın yılda en az bir kere gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki periyodik bakımda neler değiştirilir? Periyodik bakım ne kadar sürmektedir? İşin aslı periyodik bakım, kapsa...

Rehbere git
Periyodik bakım ne sıklıkla yapılır?